Bez komórki jak bez ręki

Co zrobiłoby twoje dziecko, gdyby zabrakło mu komórki? Czy przeżyłoby? Okazuje się bowiem, że co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie ani jednego dnia bez telefonu komórkowego.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP na grupie uczniów w wieku 12-19 lat wykazały, że aż dla 36 procent komórka jest stałym elementem wyposażenia. Trzem czwartym służy do kontaktów z ludźmi (prym wiodą smsy), pozostali na drugim miejscu wymieniają możliwość słuchania przez telefon muzyki, grania w gry oraz robienia zdjęć i filmów.
Co drugi uczeń korzysta z telefonu podczas lekcji i rodzinnych obiadów, co piąty w trakcie klasówek, co trzeci w kinie. Wielu młodych przyznaje także, że dzięki komórce ma stały dostęp do różnych informacji. Jednocześnie komunikując się z przyjaciółmi i znajomymi, podtrzymują w ten sposób kontakty, ale nie wymieniają się wiadomościami.
Coraz częściej rezygnują też z bezpośrednich spotkań na rzecz przekazywania wiadomości o sobie na portalach społecznościowych, co robią właśnie za pomocą komórki.
Dla 16 procent młodzieży telefon jest wyznacznikiem ich statusu majątkowego. Niemodny aparat generuje niechęć ze strony rówieśników, ocenę bycia gorszym i w efekcie odstawienie od grupy.

Fonoholizm
„Uwaga! Fonoholizm” to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest przeciwdziałanie nadmiernemu używaniu telefonów komórkowych przez młodych ludzi. Kampania nie chce negować samych urządzeń do komunikacji, ale uświadomić młodym znaczenie rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. I może przy okazji doprowadzić to takiej zmiany nastawienia, aby dzień bez telefonu nie był dniem straconym, a zwyczajnym, do przeżycia, jak każdy inny.
MW

Post Author: admin

Dodaj komentarz