Czy roboty zastąpią nas w pracy?

Roboty i sztuczna inteligencja zastąpią nas w miejscach pracy? Projektowanie automatów trwa od wielu lat – szacuje się, że do 2030 roku wpłynie to na 800 mln miejsc pracy!
Jest bardzo prawdopodobne, że aż 75 proc. zawodów, które będą wykonywane już za około 10 lat, to będą nowe zawody i obecnie są nam nieznane. Można tylko próbować je przewidzieć. Mimo to roboty, automatyka, sztuczna inteligencja i urządzenia cyfrowe korzystające z coraz bardziej innowacyjnych technologii znacznie wpłyną na naszą pracę, rynek pracy, zapotrzebowanie itd.
Szacuje się, że roboty mogą zastąpić aż jedną piątą pracowników w pełnym wymiarze godzin. Inwestycje w nowe technologie to już standard dla większości firm, głównie korporacji – ponad połowa największych firm rozpoczęła wdrażanie automatyzacji i robotów.
Na razie nie musimy bać się nowych rozwiązań – otwierają przed nami nowe możliwości, a także mogą pomóc w wykonywaniu monotonnych zadań, nużących, wykonywanych z konieczności. Roboty mogą być też szansą na nowe miejsca pracy, mimo że mogą okazać się także zagrożeniem.
Nowe technologie już przyczyniają się do zmian w wykonywaniu przez nas pracy. Przykłady można mnożyć – Uber, MyTaxi, aplikacja dla gondolierów w Wenecji itd. Te zmiany są dobre, dla nas korzystne, praktyczne i ułatwiające nam życie, ale za kilka lat automatyka może odebrać wielu z nas pracę.
Jak podają Wirtualne Media, Dell Technologies szacuje, że do 2030 roku nowe technologie i roboty będą w każdej dziedzinie naszego życia. Kiedyś czytaliśmy o tym w książkach science-fiction i oglądaliśmy w kinie, dzisiaj zmiany te wkraczają już w nasze życie.

KKw,fot.geralt/Pixabay

READ  Jak wykorzystać przekaz wizualny w swojej firmie?

Post Author: Isomedia