Dyski HDD to już przeszłość?

Sprzedaż dysków HDD znacznie spada, co jednak raczej nie powinno nikogo dziwić. Branża komputerowa rozwija się niezwykle dynamicznie, rosnącą popularność zdobywają dyski SSD.

Niechciane HDD?

Większość z nas, kupując nowy komputer, sprawdza kluczowe parametry, m.in. rodzaj i szybkość dysku. Nie da się ukryć, że SSD są lepszym wyborem i wygrywają z HDD pod każdym względem – zarówno w domowym, jak i służbowym komputerze.

SSD – same zalety, HDD – do lamusa?

Oferują znacznie wyższy komfort pracy, wydajność i szybkość, a przy tym wystarczającą – mimo że mniejszą niż HDD – pojemność. Do tej pory zaporą była ich cena, ale obecnie kosztują tyle, że warto się nad nimi poważnie zastanowić i w nie zainwestować. Ich cena stała się w końcu stosunkowo przystępna.

HDD – jedynie jako nośnik dodatkowy

HDD przestało być opłacalne, dlatego też do większości obecnie sprzedawanych laptopów producenci montują SDD nawet w modelach z niższej półki – dysk HDD pozostaje w nich z kolei jako dodatkowy. Niebawem może się jednak okazać, że ich produkcja nie jest już opłacalna.

HDD – o połowę mniejsza produkcja niż rok temu

Według danych zgromadzanych podczas badania zrealizowanego przez japońską firmę Nidec, w 2013 roku na rynek trafiło około 289 milionów dysków HDD, a w tym roku przewidywalna ich liczba to jedynie 65 milionów – to połowa mniej niż rok temu! Wyjątkiem jest branża PC – dyski zewnętrzne wciąż są popularne, a ich sprzedaż jest na stałym poziomie.

Lena.k, f: blickpixel /Pixabay

READ  Sieć 5G w Polsce należy do najwolniejszych na świecie

Post Author: Isomedia