Jak chronić dane osobowe w Internecie?

Każdy narażony jest na utratę danych osobowych przez Internet – wiążą się z tym bardzo poważne konsekwencje. Warto wiedzieć, jak się przed tym ustrzec.

Każda firma czy przedsiębiorca, który gromadzi, przetwarza i udostępnia dane osobowe swoich pracowników oraz kontrahentów jest określany jako administrator danych osobowych. W praktyce oznacza to szereg obowiązków wynikających z rozmaitych prawnych przepisów. Przedsiębiorca zobowiązuje się mianowicie do przetwarzania pozyskanych danych zgodnie z prawem. Powinien także podjąć środki, aby chronić dane osobowe, które posiada, a co za tym idzie – interesy tych osób. Jak to zrobić?

Przedsiębiorca musi zadbać, aby dane osobowe były następnie przetwarzane we właściwy sposób, czyli nienarażający klientów na niebezpieczeństwo – mówi Dariusz Witerski z serwisu e-regulaminy.pl zajmującego się polityką bezpieczeństwa danych osobowych w sieci i tworzeniem regulaminów dla stron internetowych. Obecnie często dowiadujemy się o utracie czy wyłudzeniu danych, a nawet wykradzionych skanach dowodu. Rozwija się także handel nimi na tzw. czarnym rynku.

Jak chronić dane osobowe w Internecie?Jeśli nasze dane osobowe nie są zabezpieczone i niemal każdy pracownik ma do nich dostęp – m.in. stażysta – łatwo o ich wykradzenie. Pracownik może okazać się nieuczciwy, a skopiowanie bazy danych czy skserowanie wybranych informacji nie jest problemem. Następnie szybko sprzeda je osobom nieupoważnionym, które mogą na pozyskane dane zaciągnąć kredyt, wziąć pożyczkę czy kupić coś na raty.

Co prawda odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca. Konsekwencje utraty danych mogą być bardzo poważne – m.in. wezwania do spłaty nieswoich długów.

READ  Femvertising – reklama skierowana do prawdziwych kobiet

Post Author: Isomedia