Kiedy można wykorzystywać zdjęcia z Internetu?

W sieci jest tak ogromna baza różnych zdjęć, że bez problemu można znaleźć odpowiednie. Nie wszystkie jednak możemy legalnie wykorzystać. Dowiedz się, jak dobrać zdjęcie i nie popełnić przy tym kradzieży.

W zasobach Internetu nie jest trudno znaleźć zdjęcie, które by nam pasowało – można je szybko pobrać na dysk i użyć. Jednak dowolne zdjęcia lub grafiki łatwo znaleźć, ale trudniej użyć. Rzadko kiedy można swobodnie wykorzystywać je do własnych celów, planów i potrzeb. Są one mianowicie objęte prawami autorskimi. Ponadto ochronie prawnej podlega dodatkowo wizerunek osób będących na zdjęciach, z czego także trzeba sobie zdawać sprawę.

Dlatego też warto znać przepisy – jeśli zaś jesteś przedsiębiorcą działającym w Internecie, tym bardziej jesteś zobligowany do zapoznania się z nimi. Szczegóły praw autorskich do zdjęć i grafik mogą być różne, zależnie od przepisów, jakie obowiązują w danym państwie. Mogą się one mianowicie różnić.

Trzeba jednak wiedzieć, że zdjęcie czy grafika z zagranicznego serwera mogą być przedmiotem ochrony na podstawie przepisów polskiego prawa, które chroni utwory których autor jest obywatelem polskim, jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także które opublikowano po raz pierwszy na terytorium Polski albo równocześnie w Polsce i za granicą, które są chronione na podstawie umów międzynarodowych podpisanych przez Polskę.
(KK)

READ  Informacje na własnej www

Post Author: Isomedia