Sieć 5G w Polsce należy do najwolniejszych na świecie

Według pomiarów SpeedCheck sięć 5G jest w Polsce bardzo wolna – mamy jeden z najsłabszych wyników, a sytuacja ta, niestety, nie zmieni się szybko. Z kolei najszybsza sieć 5G jest w Korei Południowej. 

Pomiary prędkości sieci 5G

Pomiary prędkości sieci 5G w kilku największych krajach świata przeprowadziła organizacja Speedcheck w lutym i marcu 2021 roku. Liderem jest Korea Południowa, co nie jest zaskoczeniem, ale zadziwiać może fakt, że pokonuje ona konkurencję niemal trzykrotnie. 

W Korei Południowej prędkość przekracza 449 MBps, dorównując dostępowi do sieci przez łącza światłowodowe. Drugą pozycję zajął Tajwan z wynikiem 135 Mbps, a następnie Wielka Brytania, Japonia i Niemcy. Polska z kolei znalazła się na samym końcu zestawienia – prędkość Internetu 5G to jedynie 35 Mbps, co nie dziwiłoby w przypadku sieci 4G, ale jak na 5G wynik jest wyjątkowo słaby.

Polscy operatorzy informują, że mają szerokie zasięgi sieci 5G i chętnie mówią o planowanych inwestycjach, ale cały czas korzystają z pasm 2100 i 2600 MHz, które zostały opracowane na potrzeby technologii LTE. To ogromny rozrzut między wspomnianą Koreą Południową, gdzie operatorzy korzystają z pasma 3.5 GHz, a dodatkowo do dyspozycji mają częstotliwości w paśmie 28 GHz – każdy z nich ma przydział 800 MHz.

KWK

READ  Dyski HDD to już przeszłość?

Post Author: Isomedia