Technologie, które wkrótce zmienią świat

Globalna Rada ds. Powstających Technologii, przy Światowym Forum Ekonomicznym, przedstawiła 10 trendów technologicznych, które prawdopodobnie odniosą kluczową rolę w naszej przyszłości.
Świat nowych technologii pędzi do przodu. Według raportu są one dla nas kluczowe – wybrane są już dla nas na wyciągnięcie ręki, inne dopiero zostaną opracowane, wdrożone lub rozwinięte. Prezentujemy 10 technologii, które zmienią przyszłość.
Technologia ubieralna. Coraz większą popularnością cieszą się smartwatche i mniej lub bardziej zaawansowane inteligentne opaski. Na ważnych imprezach technologicznych, jak np. CES oraz MWC, zwykle są prezentowane ich modele najnowszej generacji. Do nich dołączyły też okulary Google Glass, a wkrótce pojawiają się kolejne „garderobiane” gadżety.
Wydobycie surowców z głębin oceanu to kolejna nowość – na dnie znajdują się m.in. magnez, lit, uran czy potas. Pozyskanie ich z zasolonej wody nie jest prostym zadaniem, ale naukowcy pracują nad metodą, która to umożliwi – ma to ogromne znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i praktyczne. To szansa na odciążenie ekosystemu słodkich wód, który człowiek już znacznie zniszczył.
Dużą zmianą byłoby też magazynowanie czystej energii elektrycznej – podobnie jak paliwo, gaz itd. Obecnie bezpośrednie jej magazynowanie nie jest możliwe. A zatem zapotrzebowanie na energię musi być równe ilości energii wprowadzanej przez generatory. Prace jednak trwają.
Smartfony i inne urządzenia muszą mieć solidną i wytrzymałą baterię, gdyż są one coraz bardziej zaawansowane. Niestety nadal akumulatory rozładowują się zbyt szybko – prace nad wydajnymi bateriami przyszłości trwają i każdy producent marzy, aby je stworzyć. Czas ładowania krótszy o ok. 40 proc. oznaczać będzie dłuższą żywotność, czyli spełnione zostaną oczekiwania większości użytkowników.

KKw,fot.bodkins18/Pixabay

READ  E-kontrola rodzicielska

Post Author: Isomedia