Polacy chcą płacić więcej za Internet lepszej jakości

Użytkownicy oczekują usług szerokopasmowego dostępu do Internetu o wyższej jakości i stabilności połączenia. Prędkość transferu jest dla nich również istotna. Aż 78 proc. osób deklaruje, że może płacić więcej, byle jakość dostępu do sieci była wyższa – wynika z raportu Deloitte z kwietnia 2022 roku.

Stabilna sieć to transfer bez opóźnień, utraty pakietów danych czy desynchronizacji, a to z kolei wpływa na wysoką jakość połączenia. Niemal co drugi pytany podczas badania posiada dostęp do Internetu szerokopasmowego i korzysta z łączy o deklarowanym transferze powyżej 100 Mb/s, a prawie 70 proc. ma połączenie o prędkości powyżej 50 Mb/s.

Z usług o wyższych parametrach dostępu szerokopasmowego korzystają głównie mieszkańcy dużych miast i aglomeracji, a z niższej jakości mieszkańcy wsi i małych miejscowości, ale te różnice nie są ogromne. Stabilne i szybkie łącze jest potrzebne wielu osobom głównie ze względu na pracę – np. w trybie home office albo w modelu hybrydowym.

Świadomość konsumencka rośnie i wpływa na nasze oczekiwania

Okazuje się, że tylko co czwarty ankietowany użytkownik Internetu w Polsce ma w pełni stabilne i niezawodne połączenie. Z perspektywy Polaków niezawodność i stabilność sieci są najważniejsze – przyznało to aż 94 proc. respondentów. Świadomość tych czynników jest większa w najmłodszej grupie wiekowej. Tymczasem głównie grupa ludzi młodych (w wieku 18-24) przyznała problemy z niezawodnością łączy częściej niż raz w miesiącu.

Z kolei 46 proc. deklaruje, że ma problemy z dostępem do sieci rzadziej niż raz w miesiącu, a niemal co dziesiąty odczuł, że jakość połączenia szerokopasmowego pogorszyła się i odczuwa to co najmniej raz w tygodniu.

Polski rynek jest już gotowy do konkurowania jakością tego typu usług, a świadomość konsumentów wystarczająco wysoka. Dowodem na to jest duża grupa ankietowanych, którzy są gotowi płacić więcej za szerokopasmowy dostęp do sieci, jeśli jakość połączenia będzie wyższa.

READ  Rozwój w firmie? Najważniejszy jest pomysł.

fot. fancycrave1 / Pixabay

Post Author: Isomedia